• Начало
  • Владетели
  • Робство
  • Личности
  • Прародина

Личности

Петър Богдан, Petar Bogdan

Петър Богдан

Петър Богдан пише История на България почти век преди История Славянобългарска на Паисий Хилендарски

Българицата, Кирилица, Българска Азбука, Славянска Азбука

Българица | Кирилица

Българската азбука не славянска или кирилица, а българица. Създадена е от българин в България за българи

Джанюариъс Макгахан, Januarius MacGahan

Джанюариъс Макгахан: Истината за Баташкото клане

Зверските кланета в Батак стават достояние на света, благодарение на Джанюариъс Макгахан

Страхил Войвода, Strahil Voivoda

Страхил Войвода

Страхил войвода всява страх у всички турци и се превръща в истинска напаст за поробителите

Джанюариъс Макгахан, Januarius MacGahan

Джанюариъс Макгахан за клането в Панагюрище

В Панагюрище започнали грабежи, изнасилвания и кланета, които могат да се сравнят с тези от Батак

Турско Робство

Битката за Дряновския Манастир, Bitkata za Drianovsia Manastir

Битката за Дряновския Манастир

Дряновският манастир е сцена на една от най-епичните битки по време на Априлското въстание

Хайдути, Haiduti

Хайдути

Единствените защитници на българският народ през вековете на турско робство са хайдутите

Търновско Въстание, Въстание, Турско Робство

Второ Търновско въстание 1686

Начело на второто търновско въстание застава Ростислав Страцимирович, който е потомък на Иван Срацимир

Джанюариъс Макгахан, Januarius MacGahan

Джанюариъс Макгахан: Истината за Баташкото клане

Зверските кланета в Батак стават достояние на света, благодарение на Джанюариъс Макгахан

Въстанието на Карпош , Капрошко Въстание

Въстанието на Карпош 1689

Воеводата Капрош завладява Крива Паланка и Куманово, след което се обявява за крал на България

Първо Търновско въстание 1598

Първото Търновско въстание - Тодор Балина

През втората половина на XIV и началото на XV век Османската империя се превръща в първостепенна световно сила обхваща територии на три континента, като Средиземно море се е превърнало във вътрешно за империята.

Западноевропейските владетели не съумяват да пресекат османската експанзия към Европа до края на XVI и началото на XVII век, когато европейските страни обединят усилията си и започват бавното изтласкване на Османската империя.

Загубил своята независимост и лишен от собствена държава, българският народ се опитва да се възползва от всеки сблъсак на империята с други европейски държави и да организира своята антиислямска дейност.

Освен бунтовете, много българи подкрепят чуждите армии, воюващи срещу поробителите. Това се дължи на факта, че с турските кланета е унищожен демографският потенциал на българския народ. Липсват водачи, стопански и духовен елит, тъй като периодично елита е подложен на унищожение.

Точно като съвременните ни политици, след 1580 г. турците заселват по селата тълпи от еничари, които започнали да извършват нечувани зверства. Заедно с тежките данъци и зулумите от страна на минаващи войски, положението на българското население се влошило.

Българите с нетърпение очаквали настъпването на християнските войски от Европа, като се готвели да изколят всички турци в страната. Но от Европа помощ така и не идвала.

През 1593 г. избухва поредната австро-турска война. В помощ се притичват Трансилвания на княз Сигизмуд Батори, Влашко на войводата Михаил Храбри Витязул и Молдова начело с Арон.

Австрийците побеждават османците при Сисак – Хърватия, а турците отговарят с нападение в Унгария през 1594 г. Войските на влашкия княз Михаил Храбри няколко пъти преминават Дунава и навлизат в българските земи, като достигат до София.

Баба Новак, Baba Novak

Прочутият Баба Новак

В българските земи разклащането на турската империя се усетило, чрез увеличаването на данъци и набирането на еничари.

В резултат на това в северна България се появяват хайдушки отряди. Широка известност получават българския войвода Баба Новак, както и четата на далматинския сърбин Дели Марко.

Хайдушки представители уверяват влашкия княз Михаил Храбри, че в горите има 30000 добре въоръжени бойци, а в земята е укрито много оръжие.

През лятото на 1596 г. в Северна България е изградена обширна тайна организация.  Нейните водачи разгръщат широка пропаганда сред населението, подтиквайки го на борба с турците.

В тази обстановка започнала впечатляващата и амбициозна подготовка за въстание.

През 1596 г. Баба Новак преминават през Дунава, начело на многобройната си дружина превзема и опожарява Враца. Хайдутина превзема и Плевен.

Това разпалва в българските земи на север от балкана стремежа на народа към свободата и възстановяване на държавата ни.

Той достига своя връх с организирането и провеждането на Първото Търновско въстание. Център на подготовката му става известният никополски болярин Тодор Балина, който е приет с доверие, дори в двора на австрийския император.

Пръв съветник на Балина в агитацията за въстание става дубровнишкия търговец Павел Джорджевич, произхождащ вероятно от търговската колония в Търново.

Родовото име на Тодор Балина напомня за българския болярин Балин, живял през 13 век, чието име е гравирано върху няколко сребърни съда от съкровище, състоящо се от златни и сребърни предмети с общо тегло около 4 кг.

Ето какво пише папският пратеник Павел Джорджевич за него:

„        Господин Тодор Балина е пръв благородник в Никополския санджак, който се ползва с голямо влияние сред християните от тая страна поради благородния си произход. Него и турците гледат в устата какво ще каже, а пашите го уважават твърде много и се допитват до него по всеки важен въпрос.       “

Балина отговаря за областта от Никопол до Стара планина, Петър Джорджич – Варна, Шумен и Пловдив, а братята Соркочевич за Търново и Русе. Те привлекли последователи в Търново, Никопол, Шумен, Преслав, Пловдив.

Първото Търновско въстание - Тодор Балина

Въстаниците се заклеват преди въстанието в Търново

В подготовката на въстанието е посветен и се включва активно  Търновският митрополит Дионисий Рали. Чрез него са привлечени и владиците Йеремия Русенски, Спиридон Шуменски, Теофан Ловешки и Методий от Тракия.

18 видни граждани и 12 търновски свещеници полагат клетва за вярност към делото пред Евангелието в Търновска черква.Тодор Балина в продължение на 21 дни обикаля балканските села, за да организира предстоящото въстание и завардването на старопланинските проходи.

В Търново на Петър Джорджич помагат дубровчаните братя Скорчевич и други търговци. Клетва е положена и в Никопол, където участват 23 свещеници и 40 първенци.

Тодор Балина пише тайно на княза на Трансилвания Сигизмунд Батори през 1596 г. В отговора княза му обещава да изпрати в помощ на българите 2000 бойци.

През 1597 г. в двора на австрийския император Рудолф II в Прага пристига българска делегация от 12 конника. В аудиенцията при императора, освен трансилванските и влашките пратеници е и Тодор Балина.

Връзката между българските водачи и християнските държави се осъществява от Павел Джорджевич, който се превръща в представител на българите във Влашко и Трансилвания.

В Австрия е съставен план за провеждане на въстанието. Планът предвижда нахлуването на Михаил Храбри с 20-хилядна армия и масово надигане на българите.

Договорено е изпращането на 2000 конници и 4000 пехотинци в помощ на Търново. След договорената външна подкрепа, в края на 1597 г. тече трескавата подготовка за въстанието.

Първото Търновско въстание - Тодор Балина

Първото Търновско въстание на Тодор Балина 1598

Сигнал за неговото начало било нахлуването на Михаил Храбри, при Никопол на 10 септември 1598 г.

Влашките войски разбиват при Никопол изпратените срещу него османски части и навлизат дълбоко в територията на противника.

Опожаряват Видин, Свищов, Оряхово, Враца, Плевен и повече от 2000 села между Дунав и София, избиват турци по пътя си и се насочват към Силистра.

Център на въстанието става Търново. Под знамената се събират 12 000 души, като провъзгласяват за български цар Шишман III – пряк или мним царски потомък.

Напоследък, нов прочит на различни археологически и писмени данни показа, че най-вероятно Шишман III е именно Тодор Балина, който претендирал, че е потомък на средновековните български царе.

Османците освен срещу влашкия войвода енергично насочват ордите си и срещу въстаниците. Бунтът е потушен, след като срещу него се изправят значителни войски, които масово изколват населението в града.

Австрийският император не изпълнява обещанието си за военна помощ и изоставя българските въстаници на собствените си сили.

Това непредвидено по план обстоятелство в голяма степен допринася за разгрома на въстанието, въпреки помощта на войските от влашко.

Турските жестокости и кланета, предизвикват бежанска вълна. Поради страх от отмъщение 50-60 хиляди български семейства бягат на север от Дунава, съпроводени от влашките войски.

Шишман III или Тодор Балина потърсил спасение в Русия, където следите му се губят, а митрополит Дионисий Рали е принуден да бяга във Влашко.

Първото Търновско въстание е най-значителния опит от XVI век за извоюване на свободата и връх на българския борчески дух. А обявяването на български цар ясно показва горещото желание на въстаналите българи да възстановят своята държава.

Макар и разгромено, първото Търновско въстание има важно политическо значение, тъй като показва на антиосманските сили в Европа, че на юг от Дунав, в лицето на българите имат верен съюзник, на когото могат да разчитат.

Сведенията говорят за много по-значителен обхват на въстанието и в други региони на България. Убит е охридският архиепископ Варлаам, а австрийски пътешественици виждат трупове и отсечени глави на българи от Софийско до Ниш.

Свързани Статии

Хан Кардам, Han Kardam

Хан Кардам

Хан Кардам извежда България от тежката политическа криза, продължила над 40 години

Цар Иван Асен II, Иван Асен II, Ivan Asen

Цар Иван Асен II

Цар Иван Асен II се възкачва на българския престол след близо 10-годишно изгнание

Цар Тодор Светослав, Цар Теодор Светослав, Teodor Svetoslav, Tsar Todor Svetoslav

Цар Тодор Светослав

Синът на Георги I Тертер – Тодор Светослав е изпълнен с премеждия. Той поема Българската корона

Хан Кормисош, Han Kormisosh

Хан Кормисош

Името на Хан Кормисош се свързва с първият държавен преврат в България, тъй като отстранява Севар

Цар Гавраил Радомир, Gavril Radomir

Цар Гавраил Радомир

Гаврил Радомир първороден син на цар Самуил, който бил изключително смел военачалник

Хан Тервел, Han Tervel

Хан Тервел

Спасителят на Европа – Хан Тервел е първороден син и наследник на хан Аспарух

Последно

  • Геноцидът над тракийските българи
  • Турските кланета и зверства над българи
  • Старозагорското клане
  • Руско-турската война и освобождението на България
  • Бояджишкото клане
  • Битката за Дряновския Манастир
  • Джанюариъс Макгахан за клането в Перущица
  • Джанюариъс Макгахан за клането в Панагюрище
  • Джанюариъс Макгахан: Истината за Баташкото клане
  • Баташкото клане

Най-четено

  • Цар Симеон Велики...
  • Хан Тервел
  • Хан Омуртаг
  • Принц Фружин
  • Цар Калоян
  • Цар Иван Асен II
  • Хан Аспарух
  • Цар Петър IV
  • Цар Самуил
  • Цар Иван Шишман
  • Хан Кардам
  • Хан Кормисош
  • Княз Борис I
  • Цар Иван Асен I
  • Турските кланета и зверства на...
  • Хан Крум
  • Първо Търновско въстание 1598...
  • Хан Пресиян
  • Старозагорското клане...
  • Руско-турската война и освобож...
  • Хан Маламир
  • Второ Търновско въстание 1686...
  • Начало
  • Владетели
  • Робство
  • Личности
  • За Нас
  • Контакт
Copyrght © BulgarianHistory.EU