Името на Сабин не присъства в именника на българските ханове, което кара някой изследователи да смятат, че е от славянски произход. Но тъй като византийските хронисти съобщават, че е зет на хан Кормисош, се смята че е от рода Вокил.
Хан Сабин поема управлението на България 763 г. в труден период, след поражението при Анхиало и бунта на боилите срещу хан Телец. По това време в държавата се борят за надмощие две групировки сред болярите – войнствено настроените срещу Византия и привържениците на мира.
Към втората група спада и Сабин, който се опитва да наложи мирни отношения с империята. Константин V обаче не мисли за мир, а продължава с опитите си да унищожи България. През лятото на 765 г. той подготвя най-мащабният си поход и натоварва отлично въоръжена армия на 2600 кораба.
Нарежданията му са да дебаркират при Месемврия и Анхиало (Несебър и Поморие), а той потегля с огромна сухопътна войска през Тракия. Византийският хронист Никифор съобщава, че когато българите виждат многобройната конница и корабите на ромеите, искат мир, но Константин V отказва.
Късметът обаче обръща гръб на императорът българомразец и в Черно море се разразява страшна буря, която потапя повечето от корабите му. Издавят се хиляди ромейски войници, което кара византийците да се върнат в Константинопол.
Хан Сабин, изпраща верни хора във византийската столица, чрез които моли Константин за мир. Но щом войствено настроената българска аристокрация научава за тези тайни преговори, свикват народен събор в столицата Плиска, в който участват всички въоръжени мъже.
Надделяват войнствените противници на Византия, които обвиняват Сабин в държавна измяна и забраняват сключването на мирен договор с империята. Византийският хронист твърди, че боилите казвали на Сабин: ”Чрез теб България ще бъде поробена от ромеите”.
Изпаднал в смъртна опасност, през 766 г. Сабин бяга в Месемврия, откъдето заминава за византийската столица, където е приет под закрилата на василевса и прекарва живота си като изгнаник в Константинопол. За свой наследник оставя хан Умор, който също е от рода Вокил.
Император Константин V разчитал, че чрез бившият български хан е в състояние да влияе върху случващото си в България и когато през 768 г. хан Паган пристигнал в Константинопол да преговаря, Сабин е стоял редом до византийския император.